Lymská, či Lymeská borelióza je onemocnění vyskytující se na severní polokouli, přenášené klíšťatyrodu Ixodes a je způsobeno spirochétami rodu Borrelia.
Borélie způsobující onemocnění patří do komplexu 21 blízce příbuzných druhů Borrelia burgdorferi sensu lato a jsou to Borrelia burgdorferi sensu stricto (Severní Amerika a částečně Evropa), Borrelia garinii a Borrelia afzelii (obě se vyskytující v Evropě a Asii). Diskutuje se však i o dalších druzích komplexu, například Borrelia bissettii a Borrelia valaisiana.
Lymeská borelióza je nejčastější onemocnění, které u nás v Evropě klíšťata přenáší. Udává se, že ročně se v Evropě nakazí až 65 000 lidí. Nemoc může proběhnout i asymptomaticky, to se však děje pouze v asi 7% případů. V ostatních případech je to onemocnění nepříjemné, které může mít i trvalé následky.
Onemocnění probíhá ve třech fázích.
Borelióza v prvním stádiu je velmi rychle a přesně diagnostikována podle typické červené skvrny na kůži erythema migrans. Problém nastává ve chvíli, kdy pacient tuto skvrnu přehlédne, nebo se skvrna nevytvoří. Borelióze se někdy říká "Velký imitátor", protože není-li zachycena hned v prvním stadiu, její příznaky pak odpovídají široké škále různých onemocnění. Proto je často špatně diagnostikována například jako artróza, fibromyalgie, chronický únavový syndrom, nebo lupus. V laboratoři se borelióza testuje z krve pacienta pomocí western blot nebo ELISA metody, kdy se stanovují specifické anti-borelióvé protilátky třídy IgM a IgG.
K úspěšnému vyléčení boreliózy je třeba nasadit vhodná antibiotika co nejdříve po infekci. Nejvhodnější se k tomuto účelu jeví doxycyklin, který je však kontraindikován u těhotných a kojících žen a malých dětí. Jako alternativy lze použít amoxycilin nebo azythromycin.
© Copyright 2025 GEN-TREND, s.r.o.