Bakterie rodu Bartonella obecně způsobují celou škálu onemocnění, od neškodných až po závažné. U nás v Evropě se vyskytuje Bartonella henselae, která způsobuje vcelku neškodnou chorobu v anglofonních zemích známou jako „nemoc z kočičího škrábnutí“. Jak je z názvu patrno, onemocnění se na člověka přenáší z koček, a to buď škrábancem či kousnutím, nebo blechami a klíšťaty. Nemoc se tak nejčastěji objevuje u chovatelů koček a malých dětí.
Bartonellóza je spíše lehké onemocnění, nebezpečné je spíše pro imunodeficientní pacienty, jako jsou onkologičtí pacienti, pacienti bez sleziny, nebo HIV pozitivní. V místě vniknutí bakterie do těla se za 1-3 týdny vytvoří strupu podobný útvar a dochází k otoku blízkých mízních uzlin. Typickým projevem je neurčitý subjektivní pocit nemoci, zvýšená teplota, ztráta chuti k jídlu a různé bolesti, nejčastěji hlavy, kloubů a svalů, zad a břicha. Nemoc obvykle spontánně zmizí, ať léčena či neléčena, do jednoho měsíce od vypuknutí. Ve velmi vzácných případech může dojít ke vzniku vážných neurologických či kardiologických postižení, jako jsou meningoencefalitida, encephalopatie, záchvaty, nebo endokarditida s velmi vysokou pravděpodobností úmrtí. Může docházet i k infekcím očí, jater a ledvin.
Bartonellóza je nejlépe diagnostikovatelná pomocí polymerázové řetězové reakce s Bartonella specifickými primery. Léčba ve většině případů není nutná, pokud však dojde k infekci jater, očí, sleziny, či centrálního nervového systému, pak je obvykle azithromycin antibiotikem první volby. U postižení očí a centrálního nervového systému je preferován doxycyklin, protože dobře prostupuje těmito tkáněmi. Doxycyklin je naopak kontraindikován u těhotných, protože je teratogenní.
© Copyright 2024 GEN-TREND, s.r.o.