Detekce klíčových parodontálních patogenů podává informaci o příčinách parodontózy a slouží jako podklad pro úspěšnou a šetrnou léčbu tohoto onemocnění.
Úspěšná léčba parodontitidy je založená na snížení počtu patogenních bakterií a stabilizování periodontálního stavu.
Molekulárně biologická testy VariOr® umožnují diagnostiku mikrobiálních původců onemocnění v dutině ústní a genetických predispozic pacienta k tomuto onemocnění.
KDY TESTY POUŽÍT?
Přesnější diagnóza
Cílená léčba
- odborné studie potvrzují benefit antibiotické systémové terapie doplňujících mechanoterapii u pacientů s parodontitidou ( Haffajee et al., 2003; Herrera et al., 2002)
- spektrum bakterií i jejich množství se může mezi jednotlivými pacienty v periodontálním onemocnění značně lišit - je tedy důležité stanovit typ a množství přítomných bakterií a díky tomu cíleně zvolit vhodnou účinnou látku
- základ pro odpovědné použití antibiotik
Celkové zdraví
Pokud imunitní systém rozpoznal patogeny ze zubního plaku a začal proti nim zbrojit, dochází mimo jiné i k produkci prozánětlivých látek, které mají pomoci imunitním buňkám v likvidaci patogenů. Pokud však není příčina zánětu odstraněna, zánět se prohlubuje a dochází k celé řadě nevítaných procesů – agregaci krevních destiček, podpoře zánětlivých změn na dásni (tvorba parodontálních chobotů), zvýšení hladin systémových zánětlivých markerů. Tyto procesy podporují nejen rozvoj parodontitidy, ale zároveň ovlivňují i cévy srdce a dalších orgánů. Jakýkoliv dlouhodobý a neřešený zánět v těle narušuje výstelku našich cév, ta se stává tzv. lepivou – agregují k ní krevní destičky, cholesterol, mohou se na ní usadit i patogenní bakterie, které pronikly do těla právě z míst zánětu, které krvácí (zubní dásně) či z neřešeného zubního kazu. Obranná imunitní reakce pak už pokračuje přímo na výstelce cév. Zmíněné procesy jsou pak příčinou aterosklerózy, infarktu myokardu, mozkové mrtvice, či předčasného porodu. Do souvislosti se zubním kazem či parodontitidou se v poslední době dostávají i taková onemocnění jako je artróza, cukrovka či autoimunitní choroby. Stomatolog by pak na základě mikrobiální analýzy měl být ten, který první upozorní pacienta na další možná rizika a doporučí návštěvu specialisty. Bez znalosti konkrétního původce parodontitidy pak nelze usuzovat na vztah k dalším systémovým onemocněním, jak ukazuje následující tabulka:
citovaná literatura:
Haffajee AD, Socransky SS, Gunsolley JC. Systemic antiinfective periodontal therapy. A systematic review. Ann Periodontol 2003: 8: 115–181.
Herrera D, Sanz M, Jepsen S, Needleman I, Roldan S. A systematic review on the effect of systemic antimicrobials as an adjunct to scaling and root planingin periodontitis patients. J Clin Periodontol 2002: 29 (Suppl. 3): 136–159.)
© Copyright 2025 GEN-TREND, s.r.o.