Zubní kaz je infekční onemocnění, způsobené kariogenními bakteriemi. Na vznik zubního kazu má vliv celá mikrobiální komunita ústní dutiny, některé bakterie mají vliv zásadní - především Strepotococcus mutans a S. sobrinus. Tyto bakterie snadno adherují na povrch zubu a dobře prosperují v zubním plaku. Jedná se o primární původce zubního kazu; jejich činností dochází k metabolizování sacharidů na kyseliny, které demineralizují zubní sklovinu, a tím vzniká zubní kaz.
Pro stanovení rizika vzniku zubního kazu u dětí je určen test VariOr® Caries. Test funguje na principu průkazu DNA výše zmíněných bakterií.
Prevence zubního kazu je u malých dětí velice důležitá. Spočívá především v dodržování zásad ústní hygieny, ale i v zabránění přenosu kazotvorných bakterií z rodičů na batole v době, kdy se dítěti prořezávají první zoubky. Bylo prokázáno, že infekce S. sobrinus a S. mutans u předškolních dětí koreluje s množstvím stávajícíh kazů, ale zejména koreluje s budoucím vývojem kazů nových.
Pokud ovšem nedojde k infekci těmito bakteriemi přibližně do 7 let věku dítěte, kdy dochází k formování ústní mikroflóry, dítě je v pozdějším věku k infekci těmito mikroorganizmy více odolné a má celoživotně nižší kazivost zubů. Bylo prokázáno, že nejvyšší riziko zubního kazu je u dětí infikovaných oběma patogeny zároveň, nižší pak u dětí infikovaných pouze S. sobrinus, ještě nižší u dětí infikovaných S. mutans a nejnižší riziko je pak u dětí, u kterých nebyl detekovaný ani jeden z patogenů.
Nejčastějším přenašečem kariogenních bakterií je matka, případně další členové rodiny. K nákaze dochází v době prořezávání prvních zoubků (mléčné zuby), kdy maminka olízne dudlík ve snaze jej očistit, a nebo ochutnává dítěti podávanou stravu stejnou lžičkou, kterou pak dítě krmí. Proto doporučujeme provádět i u budoucích maminek, stanovit tak míru rizika infekce dítěte, a poučit o vhodném chování z pohledu možného přenosu katiogenních bakterií do dutiny ústní dítěte.
Vzorky se odebírají pomocí sterilní vatové tyčinky, nejlépe ráno před čištěním zubů. Tyčinkou se provede stěr z povrchu celého chrupu.
Tyčinku je třeba nechat zaschnou - minimálně 30 minut. Pro úspěšnou analýzu musí být tyčinky dokonale suché!
Tyčinka se vloží zpět do pouzdra. Vzorky se odešlou spolu s vyplněnou průvodkou do laboratoře.
Výsledek testu stanoví riziko zubního kazu. V případě testování maminek stanoví výši rizika přenosu bakterií na dítě.
Na základě výsledků stomatolog rozhodne o vhodném hygienickém plánu a dalším léčebném postupu (remineralizace zubní skloviny, antimikrobiální prostředky, frekvence kontrol apod.).
Vyšetření je možné hradit z veřejného zdravotního pojištění 1x ročně (u stomatologa).
VariOr Dento Caries ........................ 1.100 Kč vč. DPH - pro samoplátce
GEN-TREND s.r.o.
Hůry 149
373 71 Rudolfov
Telefon: +420 608 636 119
E-mail: laborator@gentrend.cz
Bankovní číslo účtu/kód: 184419542/0300
Prostředictvím našeho online objednávkového systému
Telefon: +420 608 636 119
E-mail: laborator@gentrend.cz
Lapirattanakul J., Nakano K., Nomura R., Hamada S., Nakagawa I., Ooshima T.(2008): Demonstration of mother-to-child transmission of Streptococcus mutans using multilocus sequence typing. Caries Res. 42(6):466-74.
Okada M., Soda Y., Hayashi F., Doi T, Suzuki J., Miura K., Kozai K. (2005) Longitudinal study of dental caries incidence associated with Streptococcus mutans and Streptococcus sobrinus in pre-school children. Med. Microbiol.: 54, 661–665.
Thorild I., Lindau B., Twetman S. (2006): Caries in 4-year-old children after maternal chewing of gums containing combinations of xylitol, sorbitol, chlorhexidine and fluoride. Eur Arch Paediatr Dent. 7(4): 241-5.
Rozhovor v ČT - problematika zubního kazu v těhotenství
VariOr® Gen - stanovení genetických predispozic k onemocnění parodontitidou
© Copyright 2025 GEN-TREND, s.r.o.