Parodontální onemocnění je zánětlivé poškození parodontu (tj. dásní, ozubice, alveolární kosti a cementu zubu). V případě psí populace se jedná se o nejčastější onemocnění, kterým je v Evropě postiženo až 90% psů starších 5 let.
Vznik a vývoj parodontálního onemocnění je dán komplexem mechanismů - interakčních a regulujících - mezi bakteriálním systémem a imunitním systémem hostitele. Bakterie stimulující imunitní systém hostitele aktivují obranné mechanismy, čímž dochází k masivní tvorbě cytokinů a dalších zánětlivých mediátorů, které pak způsobují vlastní poškození parodontu.
Nejvýraznějším lokálním příznakem parodontitidy je zápach z dutiny ústní (halitóza), který vzniká především produkcí těkavých sloučenin síry anaerobními bakteriemi. Dalšími příznaky jsou slinění, nechutenství, krvácení z dásní, ulcerace sliznice, pohyblivost zubů, i lokální komplikace jako například abscesy, lokální lymfadenopatie, osteomyelitida čelistí, nebo oronazální fistuly. Důsledky parodontálního onemocnění jsou i změny chování jako například apatie nebo naopak agresivita.
Bakterie plaku také následně pronikají do krevního oběhu, což vede k produkci mediátorů zánětu a rozvoji systémových chorob jako například kardiovaskulární onemocnění, bakteriální endokarditidy, pneumonie. Vedle toho se také mohou vyskytnout poruchy funkce jater - intrahepatální cholestáza, steatóza jater, výskyt jaterních abscesů. Dopad chronické parodontitidy na organismus je tedy značný a neomezuje se pouze na "vikláni" zubů a zápach.
S využitím dlouholetých zkušeností s laboratorní molekulárně- biologickou diagnostikou parodontitidy v humánní medicíně jsme vyvinuli test umožňující detekci a identifikaci bakterií způsobující parodontitidu u psů – test VariOr® Canis.
Test se provádí ze vzorku sulkální tekutiny odebraného z parodontálních chobotů.
Kromě potvrzení diagnózy, umožňují výsledky testu veterinárnímu lékaři zvolit nejefektivnější (antibiotickou) léčbu vzhledem k druhu a množství detekovaných bakterií. Opakování testu v průběhu terapie a po jejím ukončení dává veterináři i majiteli plnou kontrolu nad průběhem a výsledkem léčby.
Test je určen zejména veterinárním lékařům, kterým slouží pro potvrzení diagnózy, pro stanovení dalšího směru léčby a kontrolu jejího průběhu.
Test lze samozřejmě provést i na základě požadavku chovatele, odběr však musí provést odborník - veterinární lékař.
- DNA detekce parodontálních bakterií - není třeba kultivace
- včasné odhalení onemocnění
- kontrolovaný proces léčby
- veterinární lékař/chovatel objedná test v naší laboratoři, provede úhradu
- podle instrukcí přiložených k odběrové sadě je třeba odebrat vzorky: odběr probíhá pomocí papírových čepů, které se zasunou do parodontálních chobotů
- vzorek/vzorky spolu s objednávkou jsou poté odeslány do laboratoře
- v laboratoři je test proveden do 15 pracovních dní od doručení vzorku
- laboratorní zpráva je odeslána veterinárnímu lékaři
Test je založen na molekulárně biologickém průkazu DNA stanovovaných patogenů. Principem testu je reverzní hybridizace značeného PCR produktu se specifickými sondami vázanými na membránu. V rámci testu jsou detekovány bakterie s prokazatelným vztahem k parodontálnímu onemocnění u psů.
Test VariOr® Canis stojí 3900 Kč vč. DPH
Více informací k produktu:
Tel.: +420 608 636 119
Email: laborator@gentrend.cz
Uvedení testu VariOr® Canis na trh bylo podpořeno v rámci projektu "Rozšíření produktů laboratoře molekulární biologie pro oblast veterinární medicíny a inovace procesu mezinárodní labreport" z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj.
© Copyright 2024 GEN-TREND, s.r.o.