S prvními jarními paprsky a teplotou kolem pěti, šesti stupňů nad nulou začínají být klíšťata po zimě opět aktivní.
Klíšťová sezóna začíná zpravidla v březnu až dubnu. Na danou situaci reaguje i Český Hydrometeorologický ústav, který vydává pravidelná hlášení a předpovídá aktivitu klíštěte obecného na našem území. Zároveň uvádí míru pravděpodobnosti nakažení klíšťovou encefalitidou a lymeskou boreliózou. Předpověď poskytují zpravidla od dubna do října. Konkrétní termíny vždy závisí na aktuálním počasí a často jsou informace zveřejněny už od března až do listopadu.
Probouzení klíšťat a jejich aktivita nezávisí pouze na teplotách. Důležitá je i vlhkost vzduchu, se kterou u nás v České republice ale nebývá problém a obzvlášť na jaře.
V brzkém jarním období si dejte pozor převážně na teplá a prosluněná místa, na kterých příznivé teploty vylákají klíšťata ven velmi brzy. Takovým místem může být i zahrádka nebo městský park. Existuje totiž mnoho domněnek, kde na klíště můžete narazit. Nenechte se zmýlit. Nejčastější polopravdy o klíšťatech jsme pro vás sepsali v článku ZDE.
Věděli jste, že 20 % klíšťat přenáší jedno ze závažných onemocnění, jakými jsou lymeská borelióza, klíšťová encefalitida, ehrlichióza a další? U 40 % nakažených osob se typické příznaky onemocnění neobjeví. Neléčená nemoc se přesune do dalších fází, které přináší těžší průběh a často velmi obtížnou léčbu.
Pokud si na těle objevíte klíště, neotálejte s odstraněním. Zároveň doporučujeme klíště zaslat k analýze, která vám dá jasnou odpověď, zdali je klíště přenašečem závažných onemocnění. Pokud laboratorní testy zjistí, že ano, bude hrát tato informace zásadní význam pro vás i vašeho lékaře při léčbě. Je-li výsledek naopak negativní, můžete s jistotou pustit obavy z hlavy.
Klíšťová encefalitida
Včasná analýza klíštěte na výskyt klíšťové encefalitidy může mít zásadní vliv na včasnou diagnostiku a zároveň vhodně zvolený způsob léčby v případě propuknutí nemoci.
Lymeská borelioza
Když analýza klíštěte prokáže, že je klíště infikováno lymeskou boreliozou, může ošetřující lékař preventivně nasadit antibiotika a předejít tím přenosem onemocnění, případně nasadit antibiotika již v počátečních příznacích onemocnění. Nedojde-li k přeléčení antibiotiky, je vhodné provést kontrolní odběr krve přibližně po šesti týdnech od přisátí klíštěte, na základě kterého se zjistí protilátky, aby se zabránilo přechodu případného onemocnění do další fáze. Další stadia nemocí totiž bývají provázena trvalým zhoršením kvality života.
Ehrlichióza
Včasné zjištění informace o infekčnosti klíštěte na ehrlichiózu má význam především pro člověka se sníženou imunitou nebo závažným onemocněním, mezi které nejčastěji patří kardiovaskulární onemocnění. Brzké odhalení nakaženého klíštěte pomůže včasnému nasazení antibiotik a předejde tak rozvoji onemocnění.
Chraňte sebe i své blízké. Používejte repelenty, pravidelně se po příchodu domů kontrolujte a nevystavujte se zbytečnému riziku. Pokud i přesto objevíte přisáté klíště a chcete mít jistotu a nečekat na případné příznaky, kdy v tu dobu už může být mnohdy pozdě na včasné zahájení léčby, pošlete nám klíště na laboratorní analýzu.
© Copyright 2025 GEN-TREND, s.r.o.