Objednávka odběrových sad a analýz VariOr Dento


Detekce klíšťaty přenášených patogenů

Klíšťata přenášejí řadu původců závažných onemocnění člověka a zvířat. Ke klinicky nejvýznamnějším patří na našem území klíšťová encefalitida, lymeská borelióza a lidská granulocytární anaplazmóza (dříve lidská granulocytární ehrlichióza).

 

 Zjistěte, zda bylo na Vás přisáté klíště infikované!

www.kliste-prevence.cz

 

Co je test klíštěte?

V laboratoři se ve vzorku odstraněného přisátého klíštěte určí, zda klíště obsahovalo některý z patogenů způsobujících závažná onemocnění člověka (nebo zvířat). Testujeme (volitelně) původce: lymeské boreliózy, klíšťové encefalitidy a lidské granulocytární anaplazmózy (ehrlichiózy)

Co test přináší?

Výsledky testu přinášejí další informaci k riziku nákazy po napadení klíštětem. Je-li test pozitivní, je riziko přenosu vysoké, nikoli však 100%. Přenos a průběh infekce ovlivňuje řada dalších faktorů jako délka přisátí, způsob odstranění klíštěte, imunita a zdravotní stav člověka. V případě lymeské boreliózy a lidské granulocytární anaplazmózy (ehrlichiózy), je možné preventivně nasadit antibiotika a předejít tak nepříjemným komplikacím. V případě klíšťové encefalitidy neexistuje přímá terapie, ovšem informace o přisátí infikovaného klíštěte může být důležitým vodítkem pro lékaře k určení správné diagnózy, pokud dojde k rozvoji onemocnění, které se v počátečních fázích jeví jako nespecifické chřipkovité onemocnění.

Pro koho je test určen?

Můžete nechat testovat klíště přisáté na sobě nebo svých dětech. Nemás smysl testovat klíšťata nepřisátá. Obdobně neí potřeba testovat klíště na přítomnost viru klíšťové encefalitidy, pokud je osoba na které klíště sálo proti klíšťové encefalitidě řádně očkována (včetně přeočkování v předepsaných termínech). Je možné testovat i klíšťata odebraná z domácích zvířat - psi mohou například prodělávat Lymeskou boreliózu.

Hlavní přednosti testu:

 • rychlost testu - výsledky na emailu nejdéle do 3 pracovních dní od doručení vzorku (v případě včasného uhrazení platby a uvedení emailu)
 • včasná informace o potenciální infekci (ještě před rozvojem protilátkové odpovědi)
 • možné profylaktické podání antibiotik v případě lymeské boreliózy a lidské granulocytární anaplazmózy
 • zrychlení a zpřesnění diagnostiky případného onemocnění

Jak test klíštěte provést?

 • klíště vyjměte z kůže (návod zde a zde), ranku dezinfikujte před a po odstranění klíštěte
 • vložte klíště do igelitového sáčku, přidejte drobný kousek navhlčeného (ne mokrého) papírku nebo buničniny neprodyšně uzavřete
 • vyplňte elektronickou objednávku vyšetření klíštěte (v případě zájmu je možné použít i původní paírový formulář ke stažení zde)
 • pečlivě zabalený vzorek klíštěte označte jménem, příjmením a číslem vzorku a odešlete na adresu laboratoře: GEN-TREND s.r.o., Hůry 149, Rudolfov, 373 71
 • pokud uvedete svůj email, doručení klíštěte Vám obratem potvrdíme
 • proveďte platbu (č. účtu: 184419542/0300, jako variabilní symbol uveďte číslo kontaktního telefonu uvedené v objednávce, mezinárodní bankovní spojení zde)
 • informace o infekčnosti Vámi zaslaného klíštěte Vám bude doručena do 3 pracovních dní od obdržení vzorku na email (do 4 dní v případě vyžádání výsledkové zprávy poštou). Při pozitivním výsledku pak urychleně konzultujte další postup s lékařem.

Kíště může být živé či mrtvé, i potřísněné dezinfekcí. Nejdůležitější pro vyšetření je tělo (zadeček) klíštěte. Pokud však není klíště zasláno celé, nelze plně garantovat neinfekčnost klíštěte při negativním výsledku testu. V případě, že posíláte více klíšťat z různých osob, nezapomeňte vzorky a objednávky přehledně označit tak, aby bylo možné zpětně identifikovat, který vzorek pochází z kterého člověka.

Kolik test stojí?

Bohužel, toto vyšetření není hrazeno žádnou zdravotní pojišťovnou. Cena vyšetření na přítomnost původce lymeské boreliózy je 680,- Kč, v případě klíšťové encefalitidy 880,- Kč a v případě anaplazmózy (ehrlichiózy) je 680,- Kč při platbě převodem včetně DPH.  Dále nabízíme zvýhodněné "balíčky" vyšetření KOMPLET (zahrnuje vyšetření na původce lymeské boreliózy, klíšťové encefalitidy a lidské granulocytární anaplazmózy) za cenu 1 690,- Kč a komplet pro očkované proti klíšťové encefalitidě (zahrnuje vyšetření na původce lymeské boreliózy a lidské granulocytární anaplazmózy) za cenu 1190,- Kč. Příplatek při zaslání výsledku na dobírku je 100,-Kč. Při napadení jedné osoby více klíšťaty lze vyšetření provést ze všech klíšťat najednou za cenu jediného vyšetření.

Jak test funguje?

Test je založen na molekulárně biologickém průkazu DNA stanovovaných patogenů. Principem testu je polymerázová řetězová reakce, která umožňuje namnožení úseků DNA specifických pro prokazované patogeny.

Konzultace, dotazy, upřesnění:

Laboratoř molekulární biologie GEN-TREND s.r.o.
Hůry 149
373 71 Rudolfov

Tel.: +420 608 636 119, +420 602 156 577
Email: laborator@gentrend.cz

klíště jinakBiotech1-mikroskopPlně nasáté klíště Ixodes ricinusPlně nasáté klíště Ixodes ricinusprovonání různě nasátých klíťatP1090626
Žádanka vyšetření klíštěte
zadanka vysetreni klistete
pdf >>
Ceník vyšetření klíštěte 2017
GEN-TREND s.r.o.
pdf >>